top of page

Seši Latvijas uzņēmumi piedalīsies biomedicīnas nozares izstādē “Arab health” Dubaijā

Lai gan oficiāli izstāde ”EXPO 2020” Dubaijā tiks atklāta tikai 1. oktobrī, pirmās aktivitātes jau ir sākušās un laika periodā no 21. līdz 24. jūnijam seši Latvijas biomedicīnas nozarē strādājošie uzņēmumi klātienē piedalīsies izstādē “Arab Health 2021”.

“Biomedicīna ir viena no nozarēm, kurā Latvijā ir uzkrāta vairāk nekā 60 gadu pieredze. Mums ir labi attīstīta izglītība medicīnas jomā, ražošana farmācijas nozarē un pētniecība. Šī nozare teju visās pasaules valstīs uzrāda pieaugošu īpatsvaru iekšzemes kopproduktā un ir viena no nākotnes svarīgākajām nozarēm pasaules ekonomikā. Esam gandarīti, ka uzņēmēji, spītējot pandēmijai, strādā pie jauniem produktiem un ir gatavi piedalīties arī klātienes izstādēs,” norāda Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns.

Izstādē “Arab Health 2021” piedalīsies tādi nozares uzņēmumi kā “DoctoWell”, “Biosan”, “Longenesis”, “Ferterex”, “Nordeplast” un “PharmIdea”. Ar dalību EXPO 2020 Dubaijā šie uzņēmumi vēlas pieteikt sevi Tuvo Austrumu valstu tirgū, jo dalība šāda mēroga izstādē paver plašākas kontaktu veidošanas iespējas, nekā ierastos apstākļos.

“Mūsu uzņēmums strādā globālajam tirgum, un Tuvo Austrumu reģions šķiet ārkārtīgi interesants. Preces konkurētspēju, galvenokārt, nosaka tās kvalitātes atbilstība noteiktas valsts prasībām un, protams, cena. PharmIdea produktus parasti lieto stacionāros, tāpēc to iepirkums notiek konkursa kārtībā, kur cenai ir galvenā nozīme. Izstāde “Arab Health” būs laba iespēja uzrunāt klientus, lai iepazīstinātu ar mūsu produktiem un mūsu valsti,” stāsta PharmIdea Pārdošanas un mārketinga nodaļas vadītāja Māra Skrastiņa.

Izstādes “Arab Health 2021” rīkotāju interešu lokā ir ne tikai farmācija, bet arī medicīnas aprīkojums, IT tehnoloģijas slimnīcām, laboratoriju iekārtas, labsajūtas preces – viss, kas saistīts ar mūsdienīgu veselības aprūpi. Izstādē piedalīsies vairāk nekā 3500 uzņēmumu un ap 52 tūkstošiem apmeklētāju no 159 valstīm. Izstāde paver iespēju atrast partnerus gan AAE, gan arī citos reģiona tirgos, turklāt tajā tiek pārstāvētas vairākas apakšnozares, kuras Latvijā ir tradicionāli attīstītas (kā farmācija, laboratorijas iekārtu ražošana, tekstila izstrādājumi medicīnai), kā arī jaunās nozares, kurām ir liels attīstības potenciāls.


“Mums nav milzīgu koncernu, tomēr, ja kādā “vilnī trāpa” vai darbojas ar oriģinālu produktu, kāda nav citiem, Latvijas uzņēmumi var būt konkurētspējīgi. Ar milžiem ne vienmēr konkurēsi, bet vari sadarboties, un sadarbošanās ir veids, kā nostiprināties tirgū,” atklāj uzņēmuma “FertereX” īpašnieks Māris Belte.

“FertereX” ir specializējies vīriešu neauglības ārstēšanā ar novatorisku produktu, kas ar PBMT tehnoloģiju palīdzību paaugstina spermas kvalitāti un testosterona līmeni. Uzņēmumam ir salīdzinoši neliela pieredze ar konkrēto produktu, tāpēc iespēja piedalīties EXPO 2020, lai dibinātu kontaktus Tuvo Austrumu reģionā, ir īpašs ieguvums.


Arābu valstu tirgus līdz šim nav bijis ļoti populārs Latvijas uzņēmēju vidū, tomēr tas ir ļoti svarīgs tramplīns uz visu Ziemeļāfriku un Tuvajiem Austrumiem, un reizēm arī uz tālākiem reģioniem. Šādas izstādes ir izcila iespēja piesaistīt nozarei arī ārvalstu investoru uzmanību, kas var gan palīdzēt izvērst darbību šajos tirgos, gan meklēt labvēlīgu vidi un speciālistus savu biznesa plānu īstenošanai.


Kā liecina LIAA apkopotā statistika, šobrīd farmācijas nozare ir ceturtā lielākā pēc apgrozījuma starp visām rūpniecības nozarēm Latvijā, un ceturto vietu tā ieņem arī pēc kopējā eksporta apjoma. Biomedicīnas portfelī farmācija ir galvenais eksporta produkts, kas 2019. gadā veidoja 37% no visa nozares eksporta un 250 miljonu eiro lielā apgrozījuma.


Ķīmijas un farmācijas nozarē Latvijā šobrīd darbojas ap 1000 uzņēmumu, kopējam darbinieku skaitam pārsniedzot 13 000, bet medicīnu Latvijā studē topošie profesionāļi no 61 valsts. Pētniecības organizāciju galvenās kompetences ir organiskā sintēze, vēža molekulārie un klīniskie pētījumi, zarnu mikrobiomu pētījumi, biomateriālu attīstība kaulu aizstāšanai un vīrusveidīgo daļiņu vakcīnas. Latvija iesaistās arī lielos starptautiskos projektos, piemēram, kā pilntiesīga BBMRI-ERIC (Biobanku un biomolekulāro resursu pētniecības infrastruktūras Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijs) dalībniece ar nacionālo biobanku, kas sastāv no vairāk nekā 37 000 vienībām, un iesaistoties iniciatīvā “1+ miljoni genomu” (1+ MG), kuras mērķis ir padarīt pieejamu kopīgiem Eiropas pētījumiem vismaz viena miljona Eiropas pilsoņu genoma informāciju.


Latvijā šobrīd darbojas 30 aktīvi veselības aprūpes un medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmumi, kas ir apmēram 8% no visiem aktīvajiem jaunuzņēmumiem. Viņu intereses aptver DeepTech, mākslīgo intelektu, pakalpojumus, sīkrīkus, virtuālo realitāti, programmatūras izstrādi, 3D, biotehnoloģijas, viedos materiālus u. c. risinājumus.


Jāuzsver, ka nākošā izstāde “Arab Health” notiks jau 2022. gada janvārī, tieši EXPO norises laikā, un LIAA jau šobrīd piedāvā pieteikties dalībai šajā izstādē


Latvija izstādē “EXPO 2020” Dubaijā piedalīsies ar savu individuālo ekspozīciju, kuru veido trīs uzņēmumu apvienība “SOIL”. Stends tiks veidots kā kūdras instalācijas ar mērķi parādīt kā no “saknēm” attīstās inovācijas un top jaunas tehnoloģijas, dabiskajam mijiedarbojoties ar cilvēka radīto. Tāpat tiks organizēti astoņi nacionālie stendi dažādās tematiskajās izstādēs un 13 tirdzniecības misijas uzņēmējiem. Latvijas nacionālajā dienā 27. novembrī EXPO 2020 ietvaros tiks organizēts biznesa forums ar valsts augstāko amatpersonu līdzdalību.

Commenti


bottom of page